10 fakti par kontaktlēcām un to lietošanu

kontaktlecas

Izvēlēties brilles vai kontaktlēcas redzes korekcijai — tas ir katra paša gaumes jautājums. Izvēli var ietekmēt dažādi faktori. Tomēr daudz izsvērtāku lēmumu var pieņemt, ja ir zināma visa nepieciešamā informācija. Tāpēc šajā rakstā apkopoti 10 fakti par kontaktlēcām un to lietošanu.

Kontaktlēcas redzi koriģē tikpat labi kā brilles

Kontaktlēcas spēj pilnībā aizstāt brilles, jo nodrošina tikpat labu redzes korekciju. Kontaktlēcu ražošanas tehnoloģijas ļauj pielāgot lēcas dažādām redzes problēmām. Speciālisti apgalvo, ka tāpēc, ka lēcas atrodas tieši uz acs, tās pat spēj nodrošināt labāku redzi nekā brilles.

Kontaktlēcas nekaitē redzei un acīm

Mīts, ka kontaktlēcas acīm nav veselīgas, pat kaitē redzei, ir nepatiess. Mūsdienu tehnoloģijas un materiāli ļauj radīt mīkstas un elpojošas kontaktlēcas, kas nekādi neietekmē acu veselību, ja tiek lietotas atbilstoši ārsta un ražotāja norādēm, kā arī tiek ievēroti visi nepieciešamie higiēnas nosacījumi.

Kontaktlēcas var lietot arī bērni un seniori

Teorētiski kontaktlēcas var lietot jau no sešu mēnešu vecuma, bet parasti bērniem lēcas izvēlas no desmit un vairāk gadu vecuma, jo tad viņi ir pietiekami patstāvīgi, lai paši parūpētos par lēcu pareizu ielikšanu un kopšanu. Lēcas skolā var būt pat liels atvieglojums, jo bērnam nav jāpiedzīvo psiholoģiskais diskomforts briļļu dēļ, kā arī ir vieglāk īstenot visas aktivitātes.

Kontaktlēcas ļauj īstenot aktīvu dzīvesveidu

Viens no galvenajiem iemesliem, kāpēc briļļu nēsātāji pāriet uz lēcām, ir tas, ka vairs nav ierobežojumu aktīvam un sportiskam dzīvesveidam. Ar brillēm ne visas aktivitātes ir ērti un droši veikt. Kontaktlēcas nekādi neierobežo cilvēku viņa aktivitātēs.

Kontaktlēcām nepieciešama pareiza kopšana

Tiem, kuri uzsāk lietot kontaktlēcas, jāsaprot, ka turpmāk viņu ikdienā neatņemamas nodarbes būs roku higiēna un lēcu tīrīšana. Tas ir ļoti svarīgi, lai lēcas būtu tīras, higiēniskas, neradītu iekaisumus un spētu nodrošināt vajadzīgo redzes uzlabojumu. Lēcas ir jātīra tikai ar speciālu šķīdumu, jāuzglabā tīrā konteinerā.

Nedrīkst pārsniegt kontaktlēcu lietošanas laiku

Ar šo grēko daudzi lēcu lietotāji. Pārsniegts lēcu lietošanas laiks ir acīm kaitīgs, var veicināt saslimšanas, jo lēcas vairs nenodrošina pietiekamu skābekļa piekļuvi, kā arī nav iespējams pilnībā notīrīt to virsmu, kas rada risku, ka acīs nokļūst baktērijas. Rūpīgi jāseko ražotāja rekomendācijām, pēc cik dienām jāsāk lietot jauns lēcu pāris. Labāk jaunu lēcu iegādi veikt laikus. Daudzi pārdevēji piedāvā kontaktlēcu abonementu, kas ļauj vairs nesatraukties par jauna lēcu pāra iegādi.

Lēcas nedrīkt lietot ūdenī

Viens no ierobežojumiem, ar ko jārēķinās lēcu lietotājiem, ir tas, ka lēcas nedrīkst nonākt saskarē ar ūdeni. Tās jāizņem tad, kad dodas vannā, dušā, baseinā, ezerā, pirtī un citās  vietās, kur ir ūdens.

Krāsainās lēcas var lietot jebkurš

Krāsainās lēcas var lietot gan tie, kuriem vajadzīga redzes korekcija, gan tad, ja redze ir laba. Krāsainās lēcas nopērkamas ar un bez optiskās korekcijas. Krāsainās lēcas ir piemērotas gan ikdienas lietošanai, gan atsevišķiem gadījumiem, kad vajadzīgs kosmētiskais efekts un cita acu krāsa. Krāsainās lēcas nopērkamas gan dabiskākos, gan ļoti košos un pat karnevāla tipa toņos. Dažādu krāsu lēcas var iegādāties turpat, kur parastās kontaktlēcas.

Pirms lēcu lietošanas jāveic redzes pārbaude

Lai lēcu lietošana būtu droša, pirms tam jādodas uz redzes pārbaudi pie ārsta. Viņš noteiks, vai acis ir piemērotas lēcām, arī izrakstīs recepti, lai iegādātos lēcas ar atbilstošiem parametriem. Acu ārsts vai optometrists arī sniegs padomus par lēcu ielikšanu un kopšanu.

Pieejamas vienas dienas, divu nedēļu un mēneša lietošanas lēcas

Pieejamas lēcas dažādiem lietošanas režīmiem — vienai dienai, divām nedēļām, mēnesim, arī pagarinātajam lietošanas laikam, ļaujot tās neizņemt pa nakti. Sev piemērotākās jāizvēlas, konsultējoties ar acu ārstu.