Aizdomīga dzimumzīme? Marš pie dermatologa!

dzimumzimeDzimumzīmes ir mazi, brūni punktiņi, kurus ikdienā parasti pat nepamanām, ja vien dzimumzīme nav kādā specifiskā vietā, piemēram, uz sejas vai plaukstas. Dzimumzīmju daudzums katram cilvēkam ir atšķirīgs, to ietekmē ģenētika un citi faktori. Dzimumzīmju lielāks vai mazāks skaits pats par sevi nenozīmē neko labu vai sliktu. Daudz nozīmīgāk ir tas, kādas ir dzimumzīmes, kā tās tiek ietekmētas, kā tiek kopta āda, vai tiek ievēroti piesardzības pasākumi attiecībā uz saules ietekmi.

Ja dzimumzīme izskatās aizdomīga, tad nekavējoties ir jāapmeklē dermatologs, kurš veiks pārbaudi. Dermatologs izmanto dermatoskopijas metodi, kas ļauj skatīt dzimumzīmi daudzkārtējā palielinājumā, tādā veidā nosakot, vai ir bažas par tās veselību, vai nepieciešami vēl kādi tālāki izmeklējumi.

Pazīmes, kas liecina, ka dzimumzīme ir jāpārbauda

  • Dzimumzīme nav simetriska. Veselīgas un labdabīgas dzimumzīmes pazīme ir tās simetriskums. Tai jābūt vienlīdz izteiktām robežām. Ja šī faktora iztrūkst, tad ir pamats doties uz pārbaudi pie dermatologa.
  • Dzimumzīme ir vairāk nekā divās krāsās. Vesela dzimumzīme būs vienā vai divās krāsās. Ja vienas dzimumzīmes ietvaros redzat vairāk nekā divas krāsas, tad tā noteikti ir jāpārbauda.
  • Strauji pieaudzis dzimumzīmes izmērs. Ja dažu mēnešu laikā strauji palielinājies dzimumzīmes izmērs, tad tas ir nopietns signāls, kas liek pievērst uzmanību savai veselībai. Noteikti jāapmeklē dermatologs.
  • Dzimumzīmes virsma nav gluda. Veselīgas un labdabīgas dzimumzīmes virsmai jābūt gludai. Ja novērojat kreveles, asiņošanu, zvīņošanos, tad dzimumzīme noteikti ir jāpārbauda.

Ja ģimenē jau ir noslieces uz onkoloģiskām saslimšanām, it īpaši, ja ir jau bijuši melanomas gadījumi, tad noteikti vismaz divreiz gadā dzimumzīmes un citi ādas veidojumi jāpārbauda profilaktiskos nolūkos. Dermatologs jāapmeklē gan pirms vasaras, gan rudenī, kad pagājusi aktīvā sauļošanās sezona.

Dermatologs būs sastopams gan poliklīnikās, gan medicīnas centros, gan dermatoloģijas klīnikās. Ja dermatologs izmeklējumos atklāj ko nelāgu, tiks nozīmētas tālākas pārbaudes, ārsti lems par tālākajiem risinājumiem, kas būs atkarīgi no uzstādītās diagnozes.

Traucējošas un labdabīgas dzimumzīmes var noņemt

Ja dzimumzīme ir labdabīga, bet tā vienlalga nav vēlama, tā nav estētiska vai atrodas traucējošā vietā, tad to var noņemt ar lāzeru. Tā ir moderna un mazinvazīva metode, kas neatstās uz ādas rētas. Ar lāzeru dzimumzīmes var noņemt jebkurā ķermeņa vietā. Procedūra ir ambulatora, mazsāpīga, brūce pēc tam sadzīst ļoti ātri, kā arī netiek bojāti apkārtējie audi, jo lāzers iedarbojas tikai uz dzimumzīmi.

Vairāk par dzimumzīmju noņemšanu ar lāzeru varat uzzināt, ieskatoties interneta vietnē eraesthetic.lv, kur uzzināsiet gan par pašu procedūru, gan varēsiet pieteikties dermatologa konsultācijai.

Saslimšana ar melnomu pieaug

Melanoma jeb ādas vēzis ir viena no ļaunākajām onkoloģisko slimību formām. Tā bieži vien sākas ar dzimumzīmei līdzīgu veidojumu, kurš izmaina savu formu, krāsu vai izmēru. Saslimšanu ar melanomu var izraisīt gan ģenētiski faktori, gan ārējās vides ietekme. Tāpēc ārsti aicina ikvienu būt vērīgam un atbildīgam, pievērst uzmanību savas ādas veselībai un regulāri veikt pārbaudes pie dermatologa.