Ar kādiem veselības jautājumiem jāvēršas pie dermatologa

adaDermatologs gan nav biežāk apmeklēto speciālistu saraksta augšgalā, tomēr ir novērojama tendence, ka pēdējās desmitgadēs palielinās dažādu ādas saslimšanu un problēmu izplatība, tāpēc rindas pie dermatologa kļūts arvien garākas, arvien vairāk cilvēku meklē palīdzību pie šī speciālista. Dermatologs ir pieejams gan slimnīcās, gan pilsētu un novadu poliklīnikās. Reģionos pieejamība var nebūt tik laba, bet dermatologs Rīgā nebūs problēma, jo izvēle ir plaša, tāpēc varēs atrast speciālistu, kurš pieņem tieši tad, kad nepieciešams.

Jāatgādina, ka dermatologa specializācija ir diezgan plaša, tā ietver lielu spektru ar dažādām saslimšanām un problēmām, kas skar ne tikai ādu, bet arī matus un nagus. Kādas tad ir tipiskākās problēmas, ar kādām pie dermatologa konsultējas pacienti, par to lasiet tālāk.

  • Hroniskas ādas saslimšanas: dermatīti, psoriāze u.c.

Arvien izplatītākas kļūst dažādas hroniskas saslimšanas, kas skar ādu. Tās var izpausties jau kopš dzimšanas. Piemēram, jau zīdaiņi sastopas ar atopisko dermatītu, kas kļūst par nopietnu izaicinājumu jaunajiem vecākiem, jo jāmeklē visas iespējas, kā atvieglot mazuļa pašsajūtu. Bet atopiskais dermatīts piemeklē cilvēkus dažādā vecumā. Dermatologs ir tas speciālists, kurš palīdz tikt skaidrībā par iespējamajiem hronisko saslimšanu cēloņiem, rast risinājumus ādas kopšanai un ārstēšanai, sniedz rekomendācijas par dzīvesveidu, jo bieži vien tas spēlē lielu lomu tajā, cik aktīvi saslimšana izpaudīsies. Izplatīta ir arī kaite, par kuru maz runā — psoriāze. Lai gan tā nav izārstējama, ar to nav jāsamierinās, jo simptomus iespējams ievērojami atvieglot.

  • Izsitumi, nieze, ādas veidojumi

Jebkuram pēkšņi uz ādas var parādīties kādi veidojumi, izsitumi, pumpas, pleķi utt. Tādos gadījumos labāk nenodarboties ar pašārstēšanos, kā arī nevajadzētu ignorēt šādu situāciju. Dermatologs pēc apskates spēs noteikt, vai tas ir kaut kas nopietns, vai nepieciešama ārstēšana, tālāki izmeklējumi. Un galu galā taču katrs grib, lai viņa āda izskatās labi. Dermatologs palīdzēs ātrāk atgūt ādas labo izskatu.

  • Dzimumzīmes — diagnostika un likvidēšana

Gandrīz katram cilvēkam ir kaut dažas dzimumzīmes, bet vairumam cilvēku to ir samērā daudz. Nereti dzimumzīmes sagādā galvassāpes, jo tās var traucēt, atrasties nevēlamā vietā, būt neestētiskas, arī mainīt savu formu un izskatu. Visos jautājumos, kas skar dzimumzīmes, dermatologs ir labākais speciālists, pie kura vērsties. Gan profilaktiskos nolūkos, gan tad, ja ir sūdzības. Vajadzības gadījumā dermatologs ieteiks piemērotāko veidu, kā atbrīvoties no dzimumzīmes.

  • Ādas un nagu sēnīšslimības

Tās ir aktuālas vienmēr. Ādas un nagu sēnīšslimības izplatās kontakta ceļā un sabiedriskās vietās, arī ar priekšmetiem, tāpēc tās kādam vienmēr ir aktuālas. Vislabāk izvairīties no tām palīdz stingras higiēnas normas un piesardzība, bet ne vienmēr tas var pasargāt. Tagad, kad tuvojas pludmales sezona, tas kļūt vēl aktuālāk. Ādas nieze, nagu krāsas un tekstūras maiņa un citas pazīmes var liecināt, ka piemeklējusi sēnīte, ko nekavējoties jāārstē dermatologa uzraudzībā.

  • Problemātiska āda, tās ārstēšana un kopšana

Ar problemātisku ādu cīnās gan pusaudži, gan daļa pieaugušo. Problemātiska āda nav nolemtība, daudzos gadījumos ādas stāvokli iespējams ievērojami uzlabot, ja seko ārstu rekomendācijām. Tā kā āda ir tas orgāns, kas reaģē uz visu, kas notiek ķermenī, tad bieži vien problemātiskas ādas cēloņi meklējami dziļāk par pašu ādu. Tāpēc dermatologs sadarbojas arī ar citiem speciālistiem, lai ne tikai cīnītos ar sekām, bet arī atrastu cēloņus.