Grūtniece pie ārsta

grutniece pie arsta

Grūtniecība nav slimība, bet tas tomēr ir īpašs stāvoklis, kas mediķiem ir jāuzrauga, lai nodrošinātu gan topošās māmiņas, gan gaidāmā mazuļa labu veselību.

Aizdomas par grūtniecību sievietei rodas pēc tam, kad kavējas mēnešreizes, jo citu specifisku simptomu tik ātri parasti vēl nav. Cikla traucējumi ir pirmā pazīme, kas mudina sievieti izmantot grūtniecības testu mājas apstākļos. Ja tas ir pozitīvs vai neskaidrs, tas ir pamats domāt, ka grūtniecība ir iestājusies. Te arī laiks domāt par pirmo vizīti pie ginekologa.

Grūtniecības fakta apstiprināšana

Pēc tam, kad ir pamatotas aizdomas par grūtniecību, sievietei visloģiskāk ir doties pie ginekologa, kurš veiks gan manuālu, gan USG pārbaudi, lai apstiprinātu grūtniecību. Visbiežāk tiek nozīmētas arī asins analīzes, lai noteiktu HCG līmeni, kas norāda uz to, vai grūtniecība attīstās.

Pārbaudes laikā arī tiek izslēgts ārpusdzemdes grūtniecības fakts. Tā ir bīstama situācija, tāpēc jāpārliecinās par to USG laikā. Vidēji šajā laikā rit jau kāda 5-7 grūtniecības nedēļa.

Stāšanās grūtniecības uzskaitē

Pēc tam, kad visa informācija apstiprināta un pārbaudes veiktas, ginekologs sievieti noformēs oficiāli, viņa nonāks “uzskaitē”. Tas nozīmē, ka visas turpmākās pārbaudes, sadarbojoties ar ārstu, kam ir līgums ar valsti, būs bez maksas. Uzskaitē jāstājas līdz 12. grūtniecības nedēļai. Ja to neizdara līdz šim laikam, tad grūtniece nevar pretendēt uz pilno pirmsdzemdību atvaļinājumu.

Sievietei tiek noformēta Mātes pase, kas turpmākajos mēnešos ir ļoti svarīgs dokuments, tas vienmēr jānēsā līdzi, tur ir informācija par grūtniecības gaitu.

I un II trimestra skrīnings

Stāšanās uzskaitē parasti sakrīt ar laiku, kad ārsts nozīmē I trimestra skrīningu. Tas ir jāveic no 11. līdz 13. nedēļai. Tā ir ultrasonogrāfija grūtniecēm, kas ļauj precīzi noteikt grūtniecības laiku, kā ar noteikt, vai nav kādas augļa pataloģijas.

Ja viss ir kārtībā, tad nākamā ultrasonogrāfija grūtniecēm tiek veikta laikā no 18. līdz 22. grūtniecības nedēļai. Tad tiek noteikts mazuļa iekšējo orgānu novietojums, struktūra, novērtēts mugurkauls, skelets, nieru attīstība. Pastāv arī liela iespēja, ka redzams mazuļa dzimums.

Lai gan tas nav obligāti, daudzās ārstniecība iestādēs tiek veikts arī III trimestra skrīnings pēc 24. nedēļas. Šī ultrasonogrāfija jaunajām māmiņām un ārstam ļauj sekot, vai mazulis attīstījies pietiekami grūtniecības laikam, arī precizēt dzemdību datumu.

Ultrasonogrāfija grūtniecēm ir ļoti svarīga, lai pilnvērtīgi uzraudzītu mazuļa attīstību, laikus atklātu pataloģijas. Ultrasonogrāfija grūtniecēm ļauj arī sekot mammas veselības stāvoklim, dzemdes un dzemdību ceļu veselībai.

Regulāras analīzes un apskates

Pa vidu ultrasonogrāfijām grūtniecei vismaz reizi mēnesī un beigās pat ik pēc divām nedēļām būs jāapmeklē savs ārsts, kurš veiks apskati, fiksēs svaru un apkārtmērus, nozīmēs analīzes, vajadzības gadījumā kādus vitamīnus un medikamentus. Notiks arī gatavošanās dzemdībām, grūtniecei tiek sniegta dažāda aktuāla informācija.

Izvēlēties SAVU ārstu

Uzzinot par grūtniecību, sievietei vajadzētu apdomāt, pie kura ārsta viņa vēlas stāties uzskaitē. Tam jābūt ārstam, ar kuru ir labs kontakts, kurš ir ieinteresēts un profesionāls. Nevajadzētu baidīties mainīt ārstu.