Kā sagatavoties magnētiskajai rezonansei

saruna ar ārstu par magnētisko rezonansiMagnētiskā rezonanse (MR) ir efektīvs un veselībai nekaitīgs vizuālās diagnostikas izmeklējums, ko medicīnā izmanto arvien vairāk, jo tas spēj sniegt ļoti detalizētu informāciju un atklāt saslimšanas arī tad, ja tās ir sākuma stadijā, bez simptomiem un ar citām metodēm nav nosakāmas. Lai gan MR ir plaši izmantota medicīnā, to nozīmē tikai pamatotas vajadzības gadījumā, jo izmeklējums ir salīdzinoši dārgs, kā arī rindas uz izmeklējumu ir garas. It īpaši, ja vēlas saņemt pakalpojumu kā valsts apmaksātu. Ja izvēlaties VCA pakalpojumu, tad izmeklējumu varēsiet saņemt ātrāk.

Šajā rakstā varat uzzināt, kā būtu pareizi jāsagatavojas šim izmeklējumam, kādi ir ierobežojumi un specifiski norādījumi tiem pacientiem, kuriem plānots veikt MR. Labāk to visu zināt laikus un tam sagatavoties, nevis par kaut ko svarīgu uzzināt tikai tad, kad jau stāv pie ārsta kabineta durvīm. Jo pacients ir informētāks, jo mierīgāks ir pirms procedūras.

 

  • Ārsta nosūtījums un personu apliecinošs dokuments

 

Pirmais un svarīgais solis, kas jāatceras, lai varētu doties uz magnētisko rezonansi, ir nosūtījums uz izmeklējumu un personu apliecinošs dokuments. Bez šiem dokumentiem

ārstniecības iestādē nemaz jūs netiksiet tālāk par reģistratūru.

 

  • Jāņem līdzi iepriekšējie izmeklējumi

 

Ārsts, kurš veiks MR, gribēs redzēt visus iepriekšējos izmeklējumus, ja tādi ir veikti. Tāpēc jau laikus jāsagatavo visi tie medicīnas dokumenti, kas pacientam ir uz rokas no citiem izmeklējumiem, slimnīcu izraksti un analīzes.

 

  • Jāveic kreatinīna līmeņa asinīs pārbaude

 

Pirms veikt magnētisko rezonansi ārsts gribēs redzēt asins analīzes, kur ir pārbaudīts kreatinīna līmenis. Kreatinīna rādītāji nosaka to, vai nieres strādā pietiekami labi, lai izvadītu kontrastvielu, ja tādas ievadīšana ir nepieciešama.

 

  • Jānoņem metāliski priekšmeti, aksesuāri

 

Magnētisko rezonansi nevar veikt, kamēr pacients nav noņēmis visus aksesuārus un metāliskos priekšmetus. Ja to neizdara, var tikt sabojāta MR iekārta. Tā pat var neatgriezeniski sabojāt bankas karti, ja izmeklējuma laikā tā paliek pacienta bikšu kabatā.

 

  • Jānotīra dekoratīvā kosmētika

 

Sievietēm pirms izmeklējuma jānotīra dekoratīvā kosmētika, it īpaši skropstu tuša, jo tās sastāvā var būt metāliskas daļiņas, kas var nokļūt uz iekārtas un sabojāt to. Metāliskās daļiņas no iekārtas vairs nav notīrāmas, kā arī traucē iegūt skaidru attēlu.

 

  • Jāpārliecinās, ka nav grūtniecības 1. trimestris

 

Magnētiskā rezonanse netiek veikta grūtniecības pirmajā trimestrī, jo var to apdraudēt. Tāpēc sievietēm pirms izmeklējuma ir jābūt pārliecinātām, ka nav iestājusies grūtniecība. Izņēmums ir tādi gadījumi, kad mātes veselība ir apdraudēta un izmeklējums ir izšķiroši svarīgs viņas ārstēšanā.

 

  • Nedrīkst veikt MR, ja ir implanti un metāla svešķermeņi

 

Tā kā iekārtas pamatā ir milzīgs magnēts, tad skaidrs, ka tas reaģē uz visu, kas ir metālisks, to pievelkot. Tāpēc arī procedūra netiek veikta tiem pacientiem, kuriem ķermenī ir ievietoti jebkāda veida implanti vai metāliski svešķermeņi, jo to darbība var tikt traucēta, var tikt nodarīts nopietns kaitējums pacienta veselībai un pat dzīvībai, kā arī MR iekārtai.

 

  • Ja MR plānota narkozē, tad jābūt tukšā dūšā

 

Pacientiem, kuri cieš no klaustrofobijas, kā arī maziem bērniem, kuri nespēj ilgāku laiku saglabāt miera stāvokli, magnētiskā rezonanse tiek veikta narkozē. Tādos gadījumos pacientam uz izmeklējumu jāierodas tukšā dūšā, lai kuņģa saturs izmeklējuma laikā nenonāktu elpceļos, apdraudot pacienta dzīvību. Tukšā dūšā jāierodas arī tad, ja plānots izmeklēt vēdera dobumu. Ja jāizmeklē mazais iegurnis, tad urīnpūslim vajadzētu būt vidēji pilnam.