Laiks iegādāties Ziemassvētku dāvanas. Ko dāvināsim bērniem?

zemassvetkiZiemassvētku dāvanas jāiegādājas laikus un ar apdomu, citādi pēdējā brīdī nāksies skriet pa galvu pa kaklu, rakties pustukšajos veikalu plauktos un rezultātā iegādāties lērumu nevajadzīgu lietu. Kā rīkoties situācijā, kad jums jādodas viesos pie cilvēkiem ar bērniem, bet nav nekādas saprašanas par to, ko varētu uzdāvināt? Sāksim ar to, ka iepazīsim bērnu vajadzības.

Bērni mācās rotaļājoties. Lūk – atslēgas vārdu jau esam atraduši, mums vajadzēs pievērsties rotaļām un rotaļlietām. Rotaļlieta kā dāvana Ziemassvētkos bērnam pavisam noteikti patiks.

Rotaļas sekmē mācīšanos dažādos veidos – bērns pilnveido savu rociņu veiklību, izprot to darbību. Rotaļas kopā ar citiem bērniem, arī brāļiem un māsām parāda, cik svarīgi ir sadzīvot ar citiem un dalīties.

Kolektīvās rotaļas sekmē valodas attīstību un veidošanos, un, jo vairāk iztēles nepieciešams rotaļai, jo sarežģītākas domas tās gaitā nākas izteikt vārdos. Rotaļas veicina bērna fizisko attīstību – nepieciešamība peldēt, rāpties un skriet vairo muskuļu spēku un uzlabo koordināciju. Tāpat rotaļāšanās bērnam uzlabo redzi un dzirdi.

Pēc divu gadu vecuma bērns arvien vairāk pievēršas rotaļlietām, ar kurām viņš spēlēties patstāvīgi, sevišķi tādām, kas imitē pieauguša cilvēka pasauli un ikdienu – rotaļu lelles, leļļu mājas, mašīnas. Bērns ar šādām mantām imitē ainas, kuras redzējis ikdienā, pievienojot savu iztēli un to, ko spēj izfantazēt.

Pieaugot bērns sāk rast prieku tādās nodarbībās, kas ļauj pārbaudīt savas spējas. Viņam patīk kaut ko būvēt no klucīšiem un pēc tam to sajaukt, konstruēt un postīt. Bērns izprot likumsakarības. Iztēli spēj rosināt arī pavisam ikdienišķas lietas, ne tikai dārgas rotaļlietas – mājsaimniecības priekšmeti, kastītes un pudelītes.

Lelles patīk visiem bērniem, gan meitenēm gan zēniem. Lelles ir iedomu ģimenes. Ar to palīdzību bērns izveido tādu kā savu sapņu pasaulīti, kurā paslēpties, kad uznāk kāds kreņķis. Rotaļājoties ar lellēm bērns iemācās saprast cilvēciskās emocijas. Bērns var rūpēties par savu lelli kā par bērnu, ieguldīt dusmas, mīlestību un prieku. Tāpat lelles nereti piedzīvo bērna agresivitāti, kas uzkrājusies un ko nav iespējas izpaust citādā veidā.

Bērniem ļoti patīk spēlēties ar ūdeni. It īpaši labi to var novērot kad bērns atrodas vannā. Piedāvājiet bērniem rotaļlietas vanniņai. Bērnam patiks tukšas pudelītes un trauciņi ar ko var laistīties. Ja ir vasara, izmantojiet piepūšamo baseiniņu bērna izklaidēm – ticiet man, bērns būs nodarbināts stundām ilgi. Kur ūdens tur burbuļi – bērniem ļoti patīk pūst ziepju burbuļus. Tie nav jāiegādājas obligāti veikalā, tos varat pagatavot paši ātri un vienkārši, vienkārši sajaucot mazgājamo līdzekli ar ūdeni.

Zīmēšana, krāsošana, griešana un līmēšana – tās visas ir radošas aktivitātes, kas nepieciešamas bērna attīstībai. Tās stimulē tieši bērna radošo pusi. Lieliska dāvana būtu tāfele un krītiņi – bērns varēs zīmēt, dzēst un atkal zīmēt, nebūs vajadzības ķēpāt mājas sienas, piemēram. Bērni labprāt glezno un dara to nevis ar otām, bet ar roku – tas ir jāļauj darīt. Bērnam var iegādāties un uzdāvināt pirkstiņkrāsas – tās ir nekaitīgas krāsas, ar kurām droši var ķēpāties, jo tās nav toksiskas.

Ziemassvētku dāvanas bērnam iegādāties ir daudz vienkāršāk. Bērniem patīk radošas izpausmes, rotaļlietas, zīmēšanas piederumi. Pirms iegādājaties dāvanu droši konsultējieties ar vecākiem, kas zina, iespējams, ka ģimenē jau ir šāda rotaļlieta, kādu esat noskatījis. Bērni ir kā dzīvsudrabs – aktīvi un enerģiski, ļaujiet viņiem tādiem būt ar atbilstošām mantiņām.