Pirkt vai īrēt — vienmēr aktuāls jautājums

dzivoklisViens no fundamentāliem jautājumiem cilvēka dzīvē ir mājoklis. Līdz zināmam vecumam jaunieši vēl dzīvo vecāku paspārnē, kāds pat pavisam ilgi, bet pamatā cilvēks ir tendēts uz ģimenes ligzdas pamešanu. Un parasti tas notiek laikā, kad studē, atrod savu darbu un izveido attiecības.

Sākumā visvienkāršāk šķiet mājokli īrēt. Parasti to pat dara vairāki jaunieši kopā, jo tas ir finansiāli izdevīgāk. Tomēr agrāk vai vēlāk aktuāls kļūst jautājums par stabilu dzīvesvietu, kur var dzīvot ar savu otro pusīti vai jau ar ģimeni, kurai piepulcējusies kāda atvase. Tad jautājums par īrēšanu vairs nešķiet tik viennozīmīgi izdevīgs.

Ja domā tālredzīgi, tad izdevīgāk ir iegādāties savu īpašumu — dzīvokli vai māju. Tad var būt drošs, ka vecumdienas varēs pavadīt savā mājokli, arī bēnriem kaut kas paliks mantojumā.

Bet ja jau viss būtu tik vienkārši! Paņemt un nopirkt! To var izdarīt tikai retais, jo runa taču ir par diezgan lielu naudas summu.

Viena no biežāk izmantotajām iespējām, kā tomēr īstenot šo vēlmi, ir hipotekārais kredīts. Tomēr daudzus šis solis biedē, jo tās taču ir nopietnas saistības uz daudziem gadiem, nevar arī būt pārliecināts, kaa nākotnē viss ies gludi, lai hipotekārais kredīts laikus tiktu maksāts. Bažu ir daudz tieši nestabilās ekonomiskās situācijas dēļ. Un arī aizdevēji ir piesardzīgi. Tiek izvirzītas stingras prasības, lai hipotekārais kredīts vispār tiktu piešķirts. Pat tiks stingras, ka ļoti daudzas ģimenes nespēj tam kvalificēties, tāpēc piespiedu kārtā paliek īrnieku statusā.

Tomēr hipotekārais kredīts nemaz nav tik biedējošs, ja laikus tam gatavojas un arī zina par iespējām, kā nodrošināties pret neparedzamām situācijām.

 

  • Uzmanīgi izvēlies aizdevēju un izpēti nosacījumus

 

Hipotekārais kredīts ir pieejams pie dažādiem aizdevējiem. Tās ir gan bankas, gan nebanku aizdevēji. Tāpēc, lai iegūtu sev izdevīgāko pakalpojumu, jāvelta laiks piedāvājumu izpētei. Jāizvērtē procentu likme un citi līguma nosacījumi. Steigā šādus lēmumus nevajag pieņemt.

 

  • Jau laikus veido labu kredītvēsturi un krāj pirmajai iemaksai

 

Domājot pat hipotekāro kredītu, tam jāgatavojas jau ilgāku laiku, jo ir jāsakārto sava kredītvēsture, kas būs viens no svarīgiem faktoriem. Tāpat aizdevējs gribēs redzēt, ka jums ir izveidoti iekrājumi pirmajai iemaksai, jo vairums aizdevēju kredītu neizsniedz 100% apmērā.

 

  • Apdrošini savu kredītu

 

Lai lieki neriskētu, jau laikus savs hipotekārais kredīts ir jāapdrošina. Tas nozīmē, ka tad, ja pazaudē darbu, tad kādu laiku apdrošinātājs sedz ikmēneša maksājumus. Tas sniedz zināmu drošības sajūtu un mazina rikskus zaudēt īpašumu.

 

  • Noskaidro, vai nevar iegūt valsts atbalstu

 

Tāpat noteikti jānoskaidro, vai iekļaujaties nosacījumos, kas ļauj saņemt valsts atbalstu hipotekārā kredīta izdevīgākiem nosacījumiem. Programma Altum ļauj samazināt pirmās iemaksas apjomu ģimenēm ar bērniem.