Sakārtotas finanses ir stabils pamats zem kājām

 

Ir tik daudz jautājumu, kas cilvēkiem laupa mieru un labu naktmiegu, jo domas jaucas pa galvu, tiek meklēti risinājumi, kalti plāni. Un droši vien daudzi piekritīs, ka viens no galvenajiem tematiem, kas nedod daudziem mieru, ir naudas jautājums.

Nesakārtota un apgrūtinoša finanšu situācija var patiešām būt ļoti nepatīkama, laupīt ģimenes mieru un radīt daudz stresa.

 

Bet vienīgais risinājums, kā šādu situāciju mainīt, ir ķerties pie tās sakārtošanas. Nekas nemainīsies, kamēr netiks apzināta patiesā situācija, pieņemti lēmumi un reāla rīcība situācijas uzlabošanai. Naudas jautājumos vajadzētu būt pārskatāmībai un skaidrībai.

 

Ienākumu un izdevumu uzskaite

Lai vispār saprastu, kādā ir patiesā finanšu situācija, vislabāk ir veikt sīku ienākumu un izdevumu uzskaiti. Pierakstīt visas pozīcijas, kam tiek tērēta nauda. Patiesībā tas var būt atklāsmju pilns process, jo var atklāties, ka nauda aiziet tur, kur jums pat nav jausmas, jo nesekojat līdzi saviem tēriņiem. Tā var gadīties, ja ir noslēgti kādi automātiskie maksājumi, ja visur pārsvarā izmantojat kredītkarti, ja ir kādi abonamenti, kas automātiski paši ietur naudu no konta. Vai visas šīs pozīcijas joprojām ir aktuālas? Var gadīties, ka maksājat par kaut ko, kas sen vairs nav aktuāls!

 

Lai pārskatāmāk veiktu ienākumu un izdevumu uzskaiti, var izmantot kādas datorprogrammas vai mobilās aplikācijas. Tas ļauj labi pārskatīt informāciju un arī izdarīt dažādus noderīgus secinājumus.

tere-naudu-pratigi

Tērē tikai to, ko nopelni

Vislabākā prakse, kā noturēt savas finanses līdzsvarā un nenonākt krīzes situācijā, ir tērēt tikai to naudu, ko reāli nopelni. Nav prātīgi iztērēt naudu, ko vēl neesi nopelnījis, jo tādā veidā nākotnei tiek uzlikta smaga nasta, ko var arī nepanest, jo nekad jau nevar zināt, kā iegrozīsies apstākļi. Tāpēc jārīkojas ar to naudas apjomu, kas reāli ir pieejams un tiek saņemts savā bankas kontā par savu padarīto darbu vai no sociālās sistēmas.

 

Ja neesi nevienam parādā, tad naktsmiers tiešām ir daudz labāks.

 

Protams, ka uz labāku dzīvi ir jātiecas, bet pamatā to vajadzētu darīt tādā veidā, ka tiek palielināti ienākumi un gudrāk izlietoti jau esošie. Finanšu pratība ir ļoti būtiska, lai ilgtermiņā saglabātu stabilu situāciju un būtu pārliecība, ka nauda nav stresa cēlonis.

 

Tērēt un aizņemties gudri

Vienmēr ir īstais brīdis, lai uzlabotu savas prasmes rīkoties ar naudu, kā arī gūtu mācību no savām neveiksmēm. Domāju, ka ļoti daudzi ir guvuši mācību no negatīvās pieredzes ar ātrajiem kredītiem. Daudzi nonāca situācijā, kad kredītu slogs sagrāva finansiālo stabilitāti. Tas bija liels vilinājums, kā var ātri tikt pie naudas, ko tērēt dažādām vajadzībām, kas vairāk gan bija mirkļa iegriba, nevis patiesa un neatliekama vajadzība. Tādā veidā neapskaužamā situācijā nonāca daudzi jauni cilvēki, kuriem pat īsti nebija stabila darba un ienākumu. Labi, ka kredītu apvienošana daudzus kredītņēmējus ir izglābusi no tiešām nepatīkamām sekām. Pirms aizņemties naudu, ir vairākas reizes jāpārdomā un jāpieņem atbildīgs lēmums, jo tomēr tas ilgtermiņā iespaidos ģimenes finanses.