Vecāki, ļaujiet bērnam palīdzēt mājas darbos!

ļaujiet bērnam piedalīties mājas uzkopšanas darbosBērniem pirmsskolas veumā pienāk tās brīdi, kad viņiem ir liela interese par visiem saimnieciskajiem darbiem, it īpaši darbošanos virtuvē. Viņi grib piedalīties, iesaistīties, paši ar kaut ko tikt galā. Skaidrs, ka viņiem ne īpaši labi padodas. Un pēc tam bieži vien virtuve izskatās kā kara lauks. Tāpēc vecāki šos bērna centienus iesaistīties mēģina apslāpēt, jo vieniem pašiem taču ir ātrāk, mazāk nekārtības un klapatu.

Tomēr tā ir liela kļūda, ko pieļauj mazu bērnu vecāki. Ir jāļauj bērniem realizēt savu dabisko interesi par saimniecības darbiem, jāļauj palīdzēt un iesaistīties, jāļauj piedalīties maltīšu gatavošanā, galda klāšanā un citos darbos, kas viņus interesē.

Ļauj mazgāt traukus piecgadniekam, ja gribi, lai mazgā pusaudzis

Vecāki bieži vien sūdzas par problēmām ar pusaudžiem, kuri mājās negrib palīdzēt, neiznes miskasti, nenomazgā traukus un nesakārto māju. Sakne šai problēmai meklējama jau bērnībā, kad vecāki neatbalsta un neattīsta bērna vēlmi iesaistīties mājas darbos. Mazi bērni vairumā gadījumu izrāda šādu interesi, bet visbiežāk no vecāku puses tas tiek apslāpēts pašu ērtību labad. Tāpēc, ja gribat, lai pusaudži mājās ir palīgi, ļaujiet viņiem šo pozitīvo īpašību attīstīt jau no bērnības.

Kopīga darbošanās stiprina attiecības

Diennaktī ir tikai 24 stundas, vairums no tām paiet darbā un miegā. To stundu, kas paliek mājas darbiem, atpūtai un ģimenes locekļiem ir maz. Tāpēc sanāk arī apdalīt bērnus, nenodrošinot viņiem pietiekami daudz uzmanības un komunikācijas. Bērna vēlmi darboties virtuvē šajā ziņā var izmantot pozitīvi, apvienojot, piemēram, vakariņu gatavošanu un dienas notikumu pārrunāšanu ar bērnu.

Kamēr mazais plucina salātus vai saliek galda piederumus, viņš ar mammu vai tēti ir aprunājies, guvis uzmanību, emocijas. Tas palīdz viņam būt mierīgākām, tā pat var izvairīties no histerijām, ja bērnam vakaros ir šāda nosliece pēc bērnudārza apmeklēšanas.

Bērni mācās no vecākiem

Vecāki ir bērnu skolotāji visās dzīves jomās. Viņi dzīvesveidu un dažādus paradumus pārņem no vecākiem, tāpēc ir labi parādīt piemēru, mācīt, sniegt zināšanas, knifiņus, ko paši izmanto. Bērniem, kad viņi kļūs lielāki, tas noteikti noderēs, viņi būs par sevi pārliecinātāki un patstāvīgāki, viņiem būs prasmes, kā par sevi parūpēties, nodrošināt ar maltīti, sakopt apģērbu un dzīves telpu.

Esat taču dzirdējuši par “bērniem”, kuri divdesmit gadu vecumā, kad sāk studēt vai dzīvot atsevišķi, ir pilnīgi nevarīgi, jo neprot neko. Mammas padoms un palīdzība vajadzīga nepārtraukti. Tas noteikti nav pareizi. Tāpēc vecākiem jāmudina bērnu kļūt patstāvīgiem un tikt galā ar savām vajadzībām pēc iespējas ātrāk. Mammai nav savam pusaudzim jāsmērē maizītes un jāsavāc no istabas viņa netīrās drēbes. Tie ir paradumi, ko pozitīvi var audzināt jau no mazotnes, kad bērni tam viegli ļaujas, kad viņiem tas interesē.

Varbūt aug jaunais šefpavārs

jūsu bērns var arī izaugt par labu šefpavāruKas būs jūsu bērns, kad izaugs? To diez vai var zināt. Bet iedīgļi talantiem ir redzami jau bērnībā. Ja bērns izrāda vēlmi darboties virtuvē, gatavot ēst, palīdzēt, tad varbūt viņš dienās kļūs pat šefpavāru, kūku meistaru? Ļaujot bērniem izkopt savus talantus, izmēģināt dažādas nodarbes, viņiem ir lielāka iespēja atrast profesiju, kas viņus patiešām aizrauj.

Darbošanos virtuvē jau var notikt ne tikai reālā virtuves vidē, kur var būt arī bīstami priekšmeti. Vecāki var bērnam sagādāt spēļu virtuvi un piederumus. Piemēram, ir nopērkami Play Doh komplekti, kur ir kūku un citu ēdienu formas, dažādi virtuves komplekti. Lai bērns gatavo maltītes no Play Doh plastalīna. Galvenais ir pamanīt un atbalstīt bērna centienus un intereses. Tas ļauj veidoties patstāvīgai un veselīgai bērna personībai, kas nebaidās doties lielajā pasaulē.